Asgari Ücret 2019 Son Durum

Asgari Ücretin Son Durumu

Ocak ayından itibaren geçerli olacak asgari ücretler tüm çalışanlar ve halk tarafından merakla bekleniyordu. Bugün yapılan açıklamayla asgari ücretin tutarı belirlenmiş olup eski asgari ücretin üzerine %26’lık bir zam uygulanmıştır. Milyonlar tarafından merak edilen tutar ise 2020 TL olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan komisyon görüşmeleri neticesinde bu miktarın yılımızın enflasyon oranına uygun olduğunu ve miktarda başka artışlar gerçekleşmeyeceği belirtilmiştir. İşte tüm detayları ile asgari ücret 2019 haberini yazımızda okuyabilirsiniz.

İşletmelere Brüt Ücret Ne Kadar Olacak?

İşçi çalıştıran işletmeler ise 2020 TL’nin üzerinde bir ücret ödeyerek vergiler dahilinde 1 çalışan için ödeyeceği ücret değişiklik göstermektedir. Bu ücretten SGK işveren payı, işçi çalıştırma payı ve çeşitli kesintiler yapılarak çalışan kişiye asgari ücret 2019 ücreti 2020 TL olarak yansıyacaktır. Bunun işverene maliyeti ise net olarak 2 bin 558 TL olmaktadır.

İş Veren ve Bakanlık Heyeti Aralarında Görüştüler

İş veren ve bakanlıklar Salı günü sabahı saat 10.00 sularında toplantıya başladılar. Uzun süren görüşmeler ardından yapılan açıklama ise %26’lık bir artışın uygun görüldüğü, ülkemizin içerisinde olduğu durumlar neticesi ile bu miktardan daha fazla ücret verilemeyeceği söylendi. Aynı şekilde iş veren kişiler de ücretin artması konusunda biraz tedirgindi. Çalıştıracakları kişilere kesintiler dahilinde daha fazla ücret ödemek fabrika ve çeşitli işletmelerin sonunu hazırlayabilirdi. Verilen ortak karar neticesinde işçilere 2 bin 20 TL, iş verenlere ise 2 bin 558 TL olarak fiyat biçildi.

Bundan Önceki Toplantı 6 Aralıkta Gerçekleşmişti

Asgari Ücret Tespit Heyeti ilk defa bakan Zehra Zümrüt Selçuk ile 6 Aralıkta toplantı yapmışlardı. Bu toplantıda ilk olarak iki taraf da karşılıklı olarak değerlendirmelerde bulunup uygun olabilecek miktarı masaya yatırmıştı. Fakat sağlaması yapılması için herhangi bir duyuru yapılmamıştı. Masaya yatırılan miktarın iyice ölçüp biçilmesinden sonra 25 Aralık tarihinde yapılan görüşmede son nokta koyularak asgari ücret 2019 miktarı 2020 TL olarak belirlenmiştir. İlerleyen günlerde ülkemizin içerisinde bulunduğu duruma göre yapılacak yeni zamların bu miktardaki asgari ücret ile karşılanabileceği merak konuları arasındadır.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap!

  1. Ulaş Altaş 25 Aralık 2018

Yorum yap